Tradycyjne kartacze.
Cześć SMAKOSZE!
Witajcie w 22 lekcji z serii WARSZTATY ZE SMAKIEM !
Witajcie, smakosze kulinarnych tradycyjnych korzeni! Dzisiaj przenoszę was w głąb tradycji kulinarnych, gdzie naszym przewodnikiem będzie wyjątkowe danie – tradycyjne kartacze. To kulinarne arcydzieło, które z korzeniami w tradycyjnej kuchni regionalnej przenosi nas w świat smaków, które są nie tylko niezapomniane, ale także przesycone historią i kulturowym dziedzictwem.
Kartacze, z ich soczystym wnętrzem otulonym delikatnym ciastem, to nie tylko danie. To podróż w czasie do chwil, kiedy kuchnia była sercem domu, a przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie były prawdziwym skarbem rodzinnej spuścizny.
Przygotujcie się na kulinarną wyprawę, gdzie tradycyjne kartacze stają się ambasadorem smaków, które trwają w pamięci i sercach. Czy jesteście gotowi na kulinarne odkrycia, które przeniosą was w magiczny świat tradycji i autentycznego smaku? To zanurzmy się razem w smakowitych opowieściach o tradycyjnych kartaczach i cieszmy się każdym kęsem, który przeniesie nas w serce polskiej kuchni!

Składniki:
- Ziemniaki:
- 2 kg surowych ziemniaków
- 4 duże ugotowane ziemniaki
- 3 cebule
- 2 łyżeczki masła
- Sól
- Pieprz
- Skrobia z tartych ziemniaków (pozostaje na dnie po starciu)
- 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
Farsz:
- 600 g mięsa mielonego (tradycyjnie wieprzowe, ja jednak użyłam mielone z indyka)
- Sól
- Pieprz
- 4 łyżki koperku *opcjonalnie
Przygotowanie:
2 kg ziemniaków obierz. Zetrzyj na tarce. Ziemniaki odcedź za pomocą sitka. Lub gazy. Ziemniaki przełóż do miski. Następnie zetrzyj na tarce ugotowane ziemniaki. Dodaj 3 podsmażone na maśle cebule. Skrobię ziemniaczaną, która powstała podczas tarcia ziemniaków, sól i pieprz do smaku oraz 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej. Całość wymieszaj. Do mięsa dodaj sól, pieprz oraz koperek. Całość dokładnie wymieszaj. Łyżką nabieraj porcję ciasta ziemniaczanego. W środek ciasta wkładaj mięsny farsz. Twórz kartacze. Zagotuj wodę. Wkładaj kartacze i gotuj je na wolnym ogniu przez 30 minut. Jeśli chcesz mieć pewność, że kartacze podczas gotowania się nie rozpadną możesz obsypać je mąką ziemniaczaną.
Gotowe kartacze polewaj okrasą ze skwarków lub cebuli.
I gotowe
Ciesz się smakiem razem ze mną!
Smacznego!
Dokładny przepis krok po kroku znajdziesz poniżej.